Українська Греко-Католицька Церква
Храм святого Йосифа
обслуговує Львівська Провінція
Чуну Найсвятішого Ізбавителя (Редемптористи).
капелан - ієрм. Андрій Цікало, ЧНІ
Алберґарія-а-Веля

Сучасний храм св. Йосифа належить до 7 пам’яток архітектури, що ними пишається Алберґаріа-а-Веля. Теперішній храм був споруджений на місці старої каплиці св. Йосифа у алберґарійському районі Асільо. Нажаль, мені не вдалося встановити точну дату її заснування. Після численних спроб взнати історію храму (пошуки в Інтернеті, муніципальній бібліотеці, відділі забудов, у муніципальній камері та парафіяльній приймальні) все ж таки вдалося розшукати окремі факти. 

Як пише у книзі "Алберґарія-а-Веля та її район", Антоніо де Піньу, коли каплиця Божої Матері розрушилася, одна скульптура - зображення Божої матері була передана на зберігання до каплиці св. Йосифа у Асільо. Скульптура витесана з каменю, заввишки 5-6 долонь. На лівій руці Божа Матір тримає дитятка Ісуса. Це е одне з найдавніших зображень Богородиці, що знаходяться на території місцевої парафії і, як слушно зауважує автор, "через це, а також через те, що вона собою являє, гідна глибокої пошани та поклоніння". Будівництво нової парафіяльної церкви було розпочато в 1692 році, отже, каплиця св. Йосифа вже існувала на той час.

Нове приміщення вже існувало у 1910 році і ще сьогодні, після кількох добудов і переробок, є осередком релігійного життя у Асільо.
Храм збудований у традиційному місцевому стилі. До каплиці з лівого боку примикає башта дзвіниці. Весь фасад вкритий кахлями (азулежу) з геометричним орнаментом, де повторюється зображення мальтійського хреста. Над входом - зображення св. Йосифа з Ісусом-дитятком на руках. 

Інтер'єр строгий та витриманий. Стіни знизу також обрамлені кахлями. Тут розміщені скульптури Фатімської Богородиці та Ісуса-дитини-Вседержителя. Над аркою - барельєф з зображенням Святого Сімейства. Гранітна арка та дві сходинки вводять до Святилища.
У центрі Святилища на фоні зірок - скульптура св. Йосифа з Ісусом-дитям на руках. З обох боків - скульптури Божої Матері з Ісусом-дитям на руках. Вгорі вівтар прикрашений барельєфним рослинним орнаментом бронзово-золотистого кольору.
Скульптура Богородиці з Ісусом-дитятком XVI сторіччя, про яку йшлося вище, зберігається, разом з іншими скульптурами, у ризниці.

Здається, це сталося нещодавно. Але можна сказати, що наша парафія вже має свою, хоч і недовгу, історію. Заснована була у листопаді 2010 року. Створенню її посприяли наші земляки - молоде подружжя Попівняк Володимир та Тетяна. Вони вже 10 років у Португалії, виховують двох дітей. Виховані у сім’ях, де підтримувалися релігійно-духовні та національні традиції українського народу, вони і тут, на чужині, завжди шукали можливість брати участь у Службі Божій.
Під час розмов з отцями редемптористами, які на той час обслуговували громаду в Вілі Новій де Гая та Бразі, народилася ініціатива про створення парафії у нашому містечку. Тетяна та Володимир зібрали групу людей, яка хотіла долучитися до молитовного спільнотово-духовного життя. До збору підписів долучилася і п. Тамара Рудзік, що живе разом з дочками та їхніми сім’ями у Албергарії-а-Веля. Завдяки їхнім зусиллям необхідні підписи було зібрано, і Католицька Церква Португалії дала дозвіл на використання каплиці св. Йосифа.
14 листопада 2010 року тут вперше відбулася Божественна Літургія, яку відправив о. Андрій Цікало, ЧНІ.
Рік - це наче так небагато. Але коли пригадаємо - як багато він вмістив! Недільні Божественні Літургії, Різдво, Великодні реколекції, спільні поїздки до Лейрії, Віли Нова де Гая, проща до Фатіми та багато, багато іншого. Серед особливих подій - хрещення маленької Марії-Жоани, дочки Ореста та Наталї.
Наш духовний наставник о. Андрій Цікало має у найближчих планах катехизацію дітей та залучення їх до вивчення української мови. Цей рік, що минув був різний, цікавий, радісний, а часами і важкий. Але це тільки початок і як надалі буде зростати наша громада залежить від кожного з нас, а деколи навіть не йде мова про зростання, а про витривання…
Контактна інформація капелана
ієрм. Андрій Цікало, ЧНІ (редемпторист)
Seminário Cristo Rei
Rua Visconde das Devesas, 684
4400 338
Vila Nova de Gaia – Portugal